banner51

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yapılan ilk arıtma tesisi tamamlandı

banner65

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE VERDİĞİ TALİMATLA BAŞLATILAN ŞAFAK HAREKATI İLE HAYATA GEÇİRİLEN AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ÇEVRE PROJESİ ERGENE HAVZASI KORUMA EYLEM PLANI UYARINCA YAPIMINA BAŞLANA ARITMA TESİSLERİ ARASINDA YER ALAN VE 63 FABRİKANIN ARIK SUYUNU ARITARAK KARA BORU HATTI ARACILIĞI İLE MARMARA DENİZİNE DEŞARJ İMKANI SAĞLAYACAK OLAN ERGENE 1 OSB ARITMA TESİSİ TAMAMLANDI. TESTLERİ DE YAPILAN TESİS KISA SÜRE İÇERİSİNDE DEVREYE ALINACAK.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yapılan ilk arıtma tesisi tamamlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde verdiği talimatla başlatılan Şafak Harekatı ile hayata geçirilen Avrupa’nın en büyük çevre projesi Ergene Havzası Koruma Eylem Planı uyarınca yapımına başlanan ve 63 fabrikanın atık suyunu arıtarak Marmara Denizine deşarj imkanı sağlayacak olan Ergene 1 OSB arıtma tesisi tamamlandı. Testleri de yapılan tesis kısa süre içerisinde devreye alınacak.

Ergene-1 OSB sınırları içerisinde yer alan sanayi kuruluşlarının atık sularını arıtmak üzere yapımına başlanan ve günlük 60 bin metreküplük kapasiteye sahip olan arıtma tesisi ve sanayi bölgesi ile ilgili olarak bilgiler veren Ergene-1 OSB Müdürü Yasemin Artar, “Ergene 1 OSB 449 hektarlık alana sahip ve bölgemizde 114 adet sanayi parseli bulunuyor. Tekstil ağırlıklı bir bölgeyiz ama tekstilin yanı sıra da alüminyum, demir- çelik, ilaç gibi sektörlerde faaliyet gösteren büyük firmalarımız bulunuyor. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında Ergene -1 OSB sınırları içerisinde arıtma tesisimiz yapılmış olup 63 firmanın atık sularını alarak biyolojik, kimyasal ve fiziksel olarak arıtımı sağlanacak. Arıtma tesisimiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kredi desteği ile sanayicimiz tarafından yaptırılmıştır. Günlük kapasitemiz 60 bin metreküp. Çalışmalarımızın son noktasına geldik. En kısa sürede faaliyete geçeceğiz. Faaliyete geçtikten sonra arıtılan sularımız derin deniz deşarj hattı ile Marmara Denizi’ne dökülecek” dedi.

Test aşaması tamamlandı

Yapım işini üstlenen yüklenici firmanın proje müdürü Oğuz Albayrak ise “Arıtma tesisimizde imalatlarımız tamamen sonlandı. Test aşamasının ilk aşaması olan kuru testleri tamamladık, ıslak testlerimizi tamamladık ve artık deneme üretimine geçiyoruz. Sistemimiz hazır halde. Belirli projelerimizi tamamladığımız için OSB ile birlikte arıtmanın gerçek manada çalışmasını sağlayacağız” diye konuştu.

"Su kabul edersiniz ki fabrikalardan çok kirli bir şekilde gelecek" diyen Albayrak, “Ergene Havzasında derelerimizin durumu malum. Biz bu suyu fiziksel arıtmaya tabii tutacağız. İlk önce kaba ızgaralardan ince ızgaralardan geçirerek kaba pislikleri, kolay ayrışan maddeleri ayıracağız. Ardından kum ve yağ tutucu da çökebilen maddeleri ayıracağız ve dengeleme tankına atık suyu alacağız. Atık su dengeleme tankında belirli bir hacme ulaştıktan sonra önce fosfor havuzlarına geçirilecek ardından biyolojik olarak ayrışabilecek bütün malzemeyi atık sudan ayıracağız. Ardından atık su kimyasal arıtma ünitelerine verilecek. Kimyasal arıtma ünitelerinde de gerekli dozlamalar yapılarak su kirlilik kontrol yönetmeliğine göre dereye deşarjına sıkıntı olmayacak hale getirilecek. Kalite olarak ikinci sınıfla birinci sınıf arasında olacak. Aslında içme suyu kalitesine yakın bir su olacak. Fakat şu an ülkemizde su kaynaklarımız çok şükür ki mevcut, ihtiyaç halinde o amaçla bile kullanılabilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 12:26
İHA tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryalmüdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER