Tekirdağ TSO’da Dış Ticaret Semineri

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda, Tekirdağ TSO ev sahipliğinde Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri yoğun katılımla Tekirdağ TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Yapılan bilgilendirme Semineri’ne Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Göksel Karaevli ve Cemil Koçaş, Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Abdullah Özgür, Ticaret İl Müdürü Enver Tepe, Tekirdağ TSO Meclis ve Komite Üyeleri, Tekirdağ TSO üyeleri ve çok sayıda iş insanı katılım sağladı.

Tekirdağ TSO’da Dış Ticaret Semineri

Seminerin açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Başkan Yardımcısı Göksel Karaevli; “Ticaret Bakanlığı’mızın işbirliği ve Odamız ev sahipliğinde düzenlemiş olduğumuz, Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’mize hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve kurumum Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum.

Kıymetli Konuklar, Tekirdağ TSO olarak üyelerimizin gelişimine var gücümüzle katkı sunmaya devam ediyoruz.  Bugün de büyük önem arz eden bir konunun detaylarını dinlemek ve öğrenmek için bir aradayız.  Tekirdağ çok önemli bir ihracat potansiyeline sahip olmasına karşın maalesef ihracatçı firma sayısı ve ihracattan elde ettiği payıyla istenilen düzeyde değildir.

Bilindiği üzere, ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi bulunmakta ve bu hedefe ulaşmak için 500 milyar Dolarlık bir ihracat hedefi konulmuştur.  Ticaret Bakanlığımız bu hedefe ulaşılması noktasında ihracat potansiyeli yüksek olan illeri belirlemiştir. Bakanlık, bu illere özel önem vermekte ve gerekli adımların atılması için çalışmalar yürütmektedir. Tekirdağ’ da bu iller kapsamındadır.

Tekirdağ’ın ihracatının arttırılması bizim de en büyük hedefimizdir. Oda olarak ilimiz ihracatının yükseltilmesi ve ülkemiz ihracatına katkı sağlanması için projeler hazırlanmakta ve ilimizin ihracat kapasitesini artırmaya yönelik gayret göstermekteyiz.  Tekirdağ’ın ihracatının yükseltilmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin geliştirilmesi ve devlet desteklerinin artması amacıyla bu semineri düzenlemiş bulunuyoruz.

Değerli katılımcılar, Tekirdağ lojistik konusunda çok önemli alt yapıya sahip kentlerimizdendir. Duble karayollarımız, Çorlu Havalimanımız, Uluslararası tren ağları ve dış ticaret limanları ile Türkiye’nin geleceğini birçok alanda garanti altına alan özelliklere sahiptir. Bu nedenle yanı başımızdaki Bulgaristan ve Yunanistan ve diğer Avrupa ülkeleri potansiyel müşterilerimiz olma noktasında alternatif olarak değerlendirilebilir.

Sözlerimi uzatmamak adına sizlere ihracatta sağlanan devlet yardımları ve pazara giriş engelleri ve çözüm yolları ile ilgili ticaret bakanlığımızdan gelerek bugün bizleri aydınlatacak olan yetkililer, sunumlarıyla bizlere detaylı bilgileri aktaracaklar. Ben, düzenlemiş olduğumuz seminerimizin ihracat yapan ve yapmaya potansiyel üyelerimize hayırlı olmasını diliyor, hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. ”dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ticaret Bakanlığı/İhracat Genel Müdürlüğü/ Ticaret Uzman Yardımcısı Muhammed Emin Erkal tarafından ‘İhracatta sağlanan devlet yardımları’ başlıklı sunum üzerinden detaylı sunum yapıldı. Akabinde Ticaret Bakanlığı/Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü/ Ticaret Uzmanı Zöre Akşahin Şimşek tarafından ise ‘Pazara giriş engelleri ve çözüm yolları’ konularında bilgilendirme yapıldı. Sunumların ardından soru cevap bölümü yapıldı ve seminer sona erdi.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryal
müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır.
Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER