Tekirdağ’ın Enerji Verimliliği Artacak

Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği Planlama ve Geliştirme Kurulu (KÜSİ) tarafından Enerji Verimliliği Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Tekirdağ’ın Enerji Verimliliği Artacak

Çerkezköy TSO Meclis Salonunda yapılan toplantıya Tekirdağ Vali Yardımcıları Abdullah Kalkan ve Tayyar Şaşmaz, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Muratlı Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı Grup Koordinatörü Burhan Güldibi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Bülent Eker, KOSGEB Tekirdağ İl Müdürü Esin Sayın, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal ve bölge OSB yetkilileri katılırken Çerkezköy TSO adına da Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Seçkin katıldı.

NKÜ’DEN DESTEK ALINMALI

Gerçekleştirilen toplantıda ilimiz sanayisinde enerji verimliliği konusunda yapılabilecekler değerlendirilirken, enerji verimliliği üzerine bölge kurumlarının yaptığı çalışmalar da dile getirildi. Toplantıda OSB ve TSO’lar bünyesinde enerji verimliliği şirketleri vb. kurumlarla çalışılması ve enerji verimliliği taraması yapılması gerektiğinde Namık Kemal Üniversitesi Verimlilik Geliştirme ve Uygulama Araştırma Merkezinden destek alınması gündeme getirildi. KOSGEB Tekirdağ İl Müdürü Esin Sayın, “KOSGEB enerji verimliliğine yönelik 4 farklı destek vermekte. Bunlar ön etüt, detaylı etüt, enerji üretimi ve verimlilik artırıcı destek başlıklarında toplanıyor. Aynı zamanda bölgenin ihtiyacı olan konularda tarafımıza yapılan başvurular da karşılık buluyor” sözlerini kaydetti.

SİSTEM 2020’YE DEK OTURMUŞ OLACAK

Trakya Kalkınma Ajansı enerji verimliği konusunda Genel Sekreteri Mahmut Şahin yaptığı konuşmada OSB’ler, üniversiteler ve KOSGEB’le ortak çalışmalar yaptıklarını belirterek “Bölgeye hizmet edecek bir merkez kurmak istiyoruz. Bu konuda bir AB projesi yazdık ve kabul gördü. 2020’ye dek sistem oturmuş olacak ve hem beşeri analiz hem de saha araştırması yapabileceğiz” dedi.

CEZAİ YAPTIRIM SÖZ KONUSU

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı Grup Koordinatörü Burhan Güldibi yaptığı sunumda enerji yöneticisi veya enerji birimi olmayan kurumlar ve OSB’lere cezai yaptırımın olduğunu söyledi.

MOBİL ÇÖZÜMLER SUNMALIYIZ

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Bülent Eker ise “Enerji verimliliği konusunda bölgemiz için mobil çözümler sunmalı. Enerji danışmanı sayısını aza indirgeyerek mobil çözümler yaratmalıyız” fikrini katılımcılar ile paylaştı. Toplantı, sunumların ardından beyin fırtınası ile devam etti.

Basın Bülteni

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 15:21
Anadolu Ajansı tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryal
müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır.
Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER