banner51

Türk pazarına Bulgarlardan yoğun ilgi

banner65

BULGAR TURİSTLERİN GELMESİYLE BERABER PAZAR ESNAFININ DA SATIŞLARI ARTTI. ALIŞVERİŞE PAZARA GELEN BULGAR TURİSTLER ÇOĞUNLUKLA YUFKA, BAKLAVA, BAKLİYAT, PEYNİR, ZEYTİN VE KIYAFET TEZGÂHLARINA İLGİ GÖSTERİYOR.

Türk pazarına Bulgarlardan yoğun ilgi

Bulgaristan’ın Kapitan Andrevo Gümrük Kapısı’nı 1 ay süreyle PCR testi olmaksızın açmasının ardından, Edirne’de Bulgar turist yoğunluğu yaşanıyor. Türk Lirası karşısında değer kazanan Bulgar Levhası ve kur farkı nedeniyle Bulgarlar, kahvaltılıkları dahi birçok ürünü Edirne’den alıyor.

Edirne’de, her hafta Cumartesi günü kurulan semt pazarında, Bulgar turist yoğunluğu yaşanıyor. Neredeyse semt sakinlerinden daha çok Bulgar turistleri ağırlayan pazar sakinleri, durumdan gayet memnun olduklarını söyledi.

Bulgar Leva avantajını kullanıyor

Kahvaltılık ürünler başta olmak üzere, birçok ürün kalemini Edirne’den alan Bulgarlar, Türk Lirası’nın karşısında oldukça değer kazanan Leva para birimleri nedeniyle sınır şehri olan Edirne’yi tercih ediyor.

Pandemi sürecinde, yaklaşık 6 boyunca kapalı olan sınır kapılarında, ilk olarak PCR testi uygulaması ve oturum izni isteyen Bulgar yetkililer, 1 Eylül itibariyle 1 ay boyunca PCR testi uygulamasını kaldırması nedeniyle, Edirne’de ciddi bir Bulgar turist yoğunluğu yaşanıyor.

Bulgar turistlerin gelmesiyle beraber pazar esnafının da satışları arttı. Alışverişe pazara gelen Bulgar turistler çoğunlukla yufka, baklava, bakliyat, peynir, zeytin ve kıyafet tezgâhlarına ilgi gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 18:04
İHA tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryalmüdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER