banner51

“Sancak'ın asırlık hak mücadelesi“ konferansı düzenlendi

Kırklareli Üniversitesi'nde (KLÜ) "Sancak'ın asırlık hak mücadelesi" konferansı düzenlendi.Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Kayalı Kampüsü'nde düzenlenen konferansa konuşmacı...

“Sancak'ın asırlık hak mücadelesi“ konferansı düzenlendi

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Üniversitesi'nde (KLÜ) "Sancak'ın asırlık hak mücadelesi" konferansı düzenlendi.

Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Kayalı Kampüsü'nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak, araştırmacı- yazar Davut Nuriler katıldı.

Nuriler konuşmasında kaleme aldığı "Sancak'ın Asırlık Hak Mücadelesi" kitabı hakkında bilgi verdi.

Balkanlar'ın, 19. asırdan itibaren kölecilik ve sömürgecilikle yeni coğrafyalarda pazar aradığını anlatan Nuriler, "Farklı dini ve etnik toplumların asırlarca barış içinde yaşadığı bölge, milliyetçi ve ayrılıkçı akımlar, Batılı devletler ve Rusya'nın desteği ile yükseliş dönemine girmişti. 19. asrın ilk yarısında önce Yunanistan ve Sırbistan Osmanlı'dan koparılarak bağımsız bir devlet haline getirilmiş, zamanla bu iki ülkeyi, Karadağ, Bulgaristan ve diğerleri takip etmişti. 20. asırda 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerinde çok önemli devlet liderlerinin güç gösterileri yaptığı, faşizme, ırkçılığa, göçlere ve savaşlara şahitlik eden bir bölgeye dönüşmüştü" diye konuştu.

Konferans, öğrencilerin sorularının yanıtlanması ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 12:13
İHA tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryalmüdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER