banner51

MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN DUYURU

İlçemiz sınırları içerisinde, imar planları dışında, kırsal yerleşim alanlarında ve tarım alanlarında özel parselasyon ve hisseli satış işlemleri yapıldığı tespit edilmiştir.

MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN DUYURU

• 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Hükümlerinin 3.3.1.3.maddesinin c bendi “Kırsal yerleşim alanlarında imar planı bulunmayan parsellerde yapılacak ifraz işlemlerinde, oluşturulacak yeni parsellerin imara esas bir yola cephesinin bulunması şarttır. Yapılacak ifraz işlemlerinde parsel genişlikleri 15m den, parsel derinlikleri de 20m den az olamaz. Parselden terk sureti ile yol oluşturulamaz. İfraz sureti ile en fazla 5 adet parsel elde edilebilir. Kök parseli 5 adetten az ifraz edilmiş parseller, daha sonra kök parsele dönerek 5 adede tamamlayacak şekilde tekrardan ifraz edilebilir. Her halükarda parselin geldiği kök taşınmaz en fazla 5 adede kadar bölünebilir. Köy yerleşim alanı ve civarı sınırının parselleri kesmesi halinde, sınır hattı ifraz hattı olarak kullanılır. 5 adet bölünme şartı yerleşik alan ve civarı sınırı içinde kalan yerde uygulanır.” diye ifade edilmiştir.

• 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Hükümlerinin 3.3.1.3.maddesinin İ bendi “Köy yerleşim alanlarında alt ölçekli imar planı bulunmayan parsellerde birden fazla yapı yapılabilir. Ancak bu yapılardan en fazla iki tanesi konut olarak kullanılabilir. Bir yapıda birden fazla bağımsız bölüm olabilir.” diye ifade edilmiştir.

Bu hükümlere aykırı kağıt üzerinde yapılmış sözde parselasyon işlemlerinin Encümen Kararı olmadan veKadastro Müdürlüğü tarafından onaylanmadan yapılan işlemlerde hukuki açıdan hak iddia edilemeyeceği hususu;

Halkımıza önemle duyurulur.

İHA tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryalmüdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER