Malkara ve Atatürk Bulvarı

Merhaba sevgili okuyucular,

Birkaç zaman sizlerle nasıl bir yerde yaşamalıyız, yaşadığımız şehri nasıl güzelleştirebiliriz ve yaşadığımızı yeri hareketlendirmek için neler yapabiliriz, vatandaş olarak neler yapmalıyız konusunu irdelemek istiyorum

Bir şehir birkaç yolla gelişir; sanayi, turizm, üniversite ve yüksekokullar, gibi. İsterseniz Turizm…… Bacasız sanayi… diyelim.

Öncelikle bir şehrin girişindeki ana yollar bir yabancının ilk dikkatini çekeceği olumlu ya da olumsuz etkileneceği yerdir. Eğer şehrin girişi iyi planlanmamış, yapılandırılmamış ve gerekli özen gösterilmemişse şehir yabancının gözünde bir sıfır mağlup başlayacaktır turuna.

Örneğin Atatürk Bulvarı. 80 lerden beri sanayi görüntüsünden kurtulmamış bir ana caddedir. D110 karayolunda inen bir yabancı şehir merkezine doğru yürümeye başlayınca neler hissediyordur? Düzensiz kesilmiş, bakımsız ağaçlar, yol ortasında sulanmış gibi görünen ama asla yeterince suyu alamayan bakımsız çiçekler (çiçekler sulanıyor yanlış anlaşılmasın ama itfaiyenin hortumu suyu sıkıyor ve gidiyor) Kocaman ilan panoları ve Bulvarın her iki yanında ya otomobil ya da traktör satan dükkanlar, otomobil yıkamacıları ve her yerde kahvehaneler ve kaldırımlara yayılmış sigara içen beyler. Hele ki bu bir yabancı kadın ise… Kahvehanelerin önünden geçerken neler hissedecektir? Ya da koca koca traktörlerden ilerisini göremeyen bir yabancı… Halbuki bu yol tertemiz, yemyeşil bir yol ve her yerinde modern dükkanların, sıcak havada yorulanların rahatça oturabileceği bankların olduğu bir cadde olsa. Yolu Malkara’ya düşen yabancı biri neler hissedecektir?

Düşünün ki Atatürk Bulvarı son derece nezih bir bulvar olmuş, düzgün kesilmiş kocaman ağaçlarıyla ve ışıl ışıl modern dükkanlarıyla insanı selamlıyor. Benim kanaatimce o yabancı caddede yürürken ‘Wow ne kadar güzel bir ATATÜRK SEVGİ YOLU!’ diye düşünecek ve ışıl ışıl gözlerle, huzur veren bir duyguyla hele ki akşamsa hiç korkmadan, çekinmeden şehir merkezine ilerleyecektir.

Sevgili okurlarımız, gelecek hafta şehirlerimizi nasıl geliştirebiliriz konusuyla yeniden görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

YORUM EKLE