Neden Önemli Projelere İmza Atamıyoruz?

Yeniden Merhaba sevgili okurlar, Bugün sizlerle projeleri irdelemek istiyorum. 2000 li yılların başlarında projelerin adını yavaş yavaş duymaya başlamış ama ne işe yaradığı konusunda çok ta bilgi sahibi olamamıştık. Ancak son 10 yıldır her işin başında, her seçimde, her sendikal faaliyette kısacası hayatımızın her yerinde bir proje var. Proje kelime anlamına bakıldığında,

  1. Düşünülüp tasarlanmış tasarı.
  2. Mal sahibinin isteği üzerine yapılacak olan bir yapıyı, yapılar topluluğunu, bir makineyi ya da oluşturulacak bir kuruluşu plan durumunda gösteren çizimlerin tümü.  Anlamına gelen bir isimdir.

Malkara Anadolu Lisesinde çalıştığım yılların son dönemlerinde hayatıma giren Ulusal Ajans ile ‘proje’ kavramı bütünleşmiş ve üzerinde çalışmaya başlamıştım. Ancak Çalışmalarımın ödüllerini sonra gittiğim Çanakkale’de almaya başlamış ve hem öğrencilerimize hem de meslektaşlarımıza vizyon kazandırmaya başlamıştım. Sonra Kalkınma ajansları devreye girdi. Ajanslar bu kez daha farklı konularda ihtiyaçlara göre proje destek çağrılarında bulundular ve halâ bu iki önemli kuruluş destek vermeye devam ediyorlar. Sadece bu iki kuruluş mu proje çağrısında bulunuyor? Kesinlikle hayır. Daha pek çok bakanlığın pek çok konuda proje çağrıları olmaktadır. Önemli olan bu projeleri takip edip yazdırabilmektedir ve yaşadığımız yere kazandırabilmektedir.

Örneğin, 10 Mayıs’ta sona erecek olan Trakya kalkınma ajansının iki önemli proje çağrısı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ‘Süt Ürünleri Sektörünün Geliştirilmesi Mali Destek Programı’ diğeri de Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı’ dır.

Bu programlara kimler katılabilir sorusu aklımıza geliyor değil mi?

İşte asıl sorun bu sanırım. Benim gördüğüm kadarıyla inşallah tespitim yanlıştır. Gerek devlet kuruluşları gerek ise yerel yönetimler ve STK lar bu tür çalışmalarda birlikte olmayı başaramıyorlar. Oysaki Malkara gibi pek çok ilçenin turizmle kazanacağı ve halkına kazandıracağı pek çok şey var. İlçelerimiz için siyasi görüşler bir kenara bırakılsa, el ele verilse ortak amaç bir eser yaratmak olsa kim kazanır sizce?

Diğer yandan süt ile ilgili projede de durum aynı. Neden el ele verip daha iyi yerlere ulaşmayalım. Ben 31 Mart seçimlerinden sonra hangi siyasin başkanı seçilirse seçilsin acilen bu tür projelere önem verilmesinden ve yaşadığımız yerlerin kazanmasından yanayım.

Öte yandan Ulusal ajansın hem yetişkinlere hem de gençlere yönelik pek çok çalışması olduğunu biliyor musunuz? STK lar neredesiniz ve neden gençlerle bu tür faaliyetlerde bulunmuyorsunuz. STK ve devlet okulları neden birlikte olamıyorsunuz. Öğrencilerimizin vizyonunu genişletmeye neden yardımcı olamıyorsunuz.

Gençlerimize Avrupa da yaşayarak öğrenme fırsatını neden vermeyelim. Biz bu topluluğa yıllardır ülke olarak para ödüyoruz ama ülkemizin gençleri bunlardan ne kadar yararlanıyor derseniz cevabım çok az olacaktır. Çünkü bu tür çalışmalarda maalesef Trakya’mız dan katılım çok azdır.

Daha iyi daha güzel ve daha özgür bir yerde yaşam için egolarımızın, siyasi görüşlerden dolayı kırgınlıkların, kavgaların olmadığı ortak bir payda da buluşmak dileğimle hoş çakalın…

YORUM EKLE