banner51

Keşan Devlet Hastanesi Açıldı

banner65

Keşan Devlet Hastanesi’nin resmi açılışı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Keşan Devlet Hastanesi Açıldı

Keşan Devlet Hastanesinin açılışına; Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bazı belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, seçilmişler ve vatandaşlar katıldı.

400 BİN KİŞİ SAĞLIK HİZMETİ ALDI

26 Eylül 2018’de hasta kabulüne başlayan Keşan Devlet Hastanesi’nde bugüne kadar 400 binin üzerindeki kişinin sağlık hizmeti aldığını ifade eden Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “Hastanemizde yatak sayısı 200’ü bulmaktadır. Merkezi konumu itibariyle sadece Keşan’a değil, bölgedeki ilçelerimizin tümüne de hizmet vermekte.

14 adet diyaliz makinesiyle tüm diyaliz hastalarına 3 seans hizmet verebilen tek hastanedir. Biri tam donanımlı, diğerleri de özel donanımlı 5 ameliyathanesi bulunmaktadır. Bu 5 ameliyathanede bugüne kadar ABC grubu özellikli 1468 ameliyat, toplamda 5 bin 800 ameliyat gerçekleşmiş bulunmaktadır. Aynı şekilde 400 bini aşan hastamız muayenelerini şifayla tamamlamış ve taburcu olmuşlardır.

Hastanemizde bu fiziki ortamında vatandaşlarımızın memnuniyetini ifade etmekteyiz. Kalite destek ekibimizin yaptığı bilinçli gebe ve mutlu aile sloganıyla başlayan çalışmalarımızla tüm ebe arkadaşlarımıza normal doğum bilgilendirmeleri, sağlıklı doğum süreci anlatılmakta olup 2018 yılı içerisinde 728 gebemiz burada doğumlarını yapmışlardır. Sayın Valimize de huzurlarınızda kendisi sezaryen oranlarımızı yakından takip ettiği için müjde vermek isterim ki 2019’un Ocak ayı itibariyle bu çalışmalarımızın semeresini vermiş ve sezaryen oranı da %7 olarak kayıtlara geçmiştir, dedi.

KEŞAN, KEŞAN’DAN İBARET DEĞİLDİR

Daha sonra kürsüye davet edilen ve sözlerine “Keşan büyüktür. Ancak Keşan, Keşan'dan da ibaret değildir” diyerek başlayan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Kendi büyüklüğünün çok daha ötesine taşan diğer Edirne’nin ilçelerine de hitap eden bir özelliği vardır. Bu özellik öylesine belirgindir ki aynı zamanda Edirne’nin sınırların ötesine taşan da bir özelliktir. Dolayısıyla biz Keşan’ı düşünürken, Keşan’ı planlarken, Keşan’a yönelik hizmetleri bu şekilde dizayn ederken mutlaka ama mutlaka bu özelliği de her zaman için göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Bu muhteşem eser de esas itibariyle sadece Keşan’ın büyüklüğüne değil, aynı zamanda Keşan'ın bölgesel olarak da büyüklüğüne uygun bir eser olarak ortaya çıkmıştır. 195 yatak kapasitelidir ve bu kapasitede de sadece Keşan’a değil, sadece Keşanlılara değil, bölgede yer alan bütün ilçelere hizmet veren devasa bir tesistir.” dedi.

HASTA KABUL EDEN ÜLKE KONUMUNA GELDİK

Geçmişte Avrupa’ya şifa bulmaya giden hastalarımız vardı. Ama bugün bununla ilgili diyebiliriz ki Edirne’mize, üniversitemize, hastanemize, 1. Murat Devlet Hastanesi'ne ve bu muhteşem hastaneye de Avrupa ülkelerinden şifa bulmaya gelen hastalarımız var. Artık dışarıya hasta gönderen değil, dışarıdan hasta kabul eden ve gelişmiş ülke olarak ülkelerden de hasta kabul eden ülke konumuna geldik ve bunun gururunu millet olarak yaşıyoruz, şeklinde konuştu.

20 SENE ÖNCE SAĞLIK HİZMETİ SIKINTILIYDI

195 yataklı Keşan Devlet Hastanesi’nin Trakya'nın doğusunda hizmet edeceğini belirten Şentop, “Sağlık alanında değerli çok önemli mesafeler aldık. Bundan 20 sene öncesine kadar baktığımızda sağlık hizmeti en sıkıntılı hizmetlerden birisiydi. İnsanlarımız hastalanmamak için her zaman dua ederlerdi. Bir korku bir kâbus halindeydi hastalanmak. Bir kere hastanelerdeki fiziki imkânlar çok yetersizdi. Mekânların temizliğinden, hijyenik olmamasından çok insan şikâyetçiydi. Ekipman, alet, edevat bakımından çok büyük eksiklikleri vardı hastanelerimizin. Doktorlara ulaşmak çok ciddi bir problemdi. Doktora ulaştıktan sonra muayene olabilmek mümkün değildi. Çünkü doktorların baktığı hasta sayısı muazzam bir sayıda olmaktaydı. Reçete aldığınızda ilaçları temin etmekte çok ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Ayrıca sosyal güvenlikle ilgili önemli problemler vardı. Farklı sosyal güvenlik kurumları vardı. Emekli sandığına tabi bazı vatandaşlarımız, bazı vatandaşlarımız SSK, bazı vatandaşlarımız Bağ-Kur’luydu. Dolayısıyla her birinin sağlık hizmetinde farklılıklar vardı. Bazen vatandaşlarımız önemli rahatsızlıkları için yurtdışına gitmek için referanslar ararlardı. Bugün hamdolsun çok büyük hayal edilemeyecek bir noktadayız sağlıkla ilgili.” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜDÜKÇE, DAHA İYİ HİZMET SUNMA İMKÂNIMIZ OLUYOR

Sağlık turizminde Türkiye’nin ön planda yer alacağına dikkat çeken Mustafa Şentop, “Türkiye büyüdükçe, imkânlar arttıkça, bu imkânları vatandaşın hizmetine sunmak bakımından elimiz daha fazla güçleniyor, daha iyi hizmet sunma imkânımız oluyor.

Yurtdışından Türkiye çok daha farklı, çok daha büyük görünüyor. Bazen Türkiye’nin günlük meseleleri tartışmaları içerisinde nereden nereye geldiğimizi tam olarak fark edemiyoruz.” diye konuştu.

BU İMKANLARLA YİNE KEŞAN'IN HİZMETİNDE OLACAĞIZ

Cumhurbaşkanımızın da meclis başkanlığına beni aday gösterme konusundaki takdirlerinde şahsıma bir teveccüh değil, bunu Tekirdağ’a, Trakya’ya, Rumeli’ne bir teveccüh olarak görüyorum diyen TBMM Başkanı Şentop; İnşallah Cumhurbaşkanımıza karşı, sizlere karşı, millete karşı mahcup olmayız. Bugüne kadar elimizden gelen bütün gayretle Trakya’mızın meselelerinde arkadaşlarımızın yanında olduk. Hep beraber çalıştık. Bundan sonra imkânlarımız artmış oluyor. Bu imkânlarla yine Keşan'ın, Malkara’nın Tekirdağ'ın, Edirne'nin, Kırklareli'nin hizmetinde olacağız. Bu güzel tesisin hayırlı olmasını Cenabı-ı Allah'tan diliyorum.”

Konuşmalardan sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve protokol üyeleri, yeni Keşan Devlet Hastanesi’nin açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesiminin ardından, hastanedeki yatan hastalar ziyaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 10:22
İHA tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryalmüdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin İlgün
Metin İlgün - 1 yıl Önce

Sizleri candan kutluyorum. " Malkara - Keşan hoppala paşam diyerek terihten gelen bir kardeşliği simgeleyen bu iki ilçe, Keşanın müthiş çalışma ve başarısıyla kardeşi Malkara'nın hizmet bakımından çok önüne geçti ve takdirle karşılayıp selam ve sevgilerimi sunuyorum.

SIRADAKİ HABER