banner51

Kırsal Yatırım Programı Kapsamında Çiftçiler Bilgilendirildi

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Malkara ilçesinde “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Programı” hakkında seminer verildi.

Kırsal Yatırım Programı Kapsamında Çiftçiler Bilgilendirildi

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Malkara ilçesinde “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Programı” hakkında seminer verildi.

Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere; Tarım ve Orman İlçe Müdürü Pasin Akbulut, Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Numan Tüzüner, Ziraat Mühendisi Aziz Sezek, Malkara Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gündüz ve Mahalle Muhtarları ile Çiftçiler katıldı.

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Proje Yürütme Biriminden Ziraat Mühendisi Aziz Sezek tarafından yapılan sunumda;Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "%50 sizden, %50 bizden %100 sizin sloganı ile her zaman çiftçilerimizin yanında olacağız"sloganıyla uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP), Bakanlığımız tarafından Ulusal Tarım Stratejisi Belgesi kapsamında 2006 yılında başladı. 2006-2018 yılları arasında Ülke genelin 2,76 Milyar TL. Tekirdağ’da ise 105 proje uygulamaya konularak, bu projelere 31,72 Milyon TL. hibe ödemesi yapıldı, dedi. Konuşmasına devam eden Ziraat Mühendisi Sezek, Tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması (Bitkisel ve Hayvansal Ürünler, Su Ürünleri, Çelik Silo, Soğuk Hava Deposu), Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı (jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar), proje kapsamında yer alan tesislerde kullanılmak üzere yenilenebilir enerji üretim tesisleri, hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması yatırımları, tarımsal ürüne dayalı sabit yatırımlar bunlar; Büyükbaş, Küçükbaş, Hindi ve Kaz Yetiştiriciliği, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Kültür Mantarına yönelik sabit yatırımlardır. Ayrıca, kırsal turizm yatırımları, çiftçilik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değer ürünleri, bilişim sistemleri ve eğitimi hibe kapsamı desteğiyle değerlendirilmektedir.

Yatırım tutarı ve destekleme oranları hakkında da bilgilendirmede bulunan Ziraat Mühendisi Aziz Sezek, Program kapsamında her bir yatırım türü için hibeye esas proje tutarı belirlenmiş olup, hibe oranı bu tutarın %50’si kadardır. KDV hariç olarak bütçelendirilen projeler, mevzuat ile belirlenen satın alma kuralları ve hibe sözleşmesi esaslarına göre gerçekleştirildiğinde %50 hibe desteği Bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Hibeye esas proje tutarı dışında kalan proje yatırım tutarı ile KDV’nin tamamı yatırımcı tarafından karşılanır, şeklinde konuştu.

KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Kırsal geliri ve sosyal standartları yükseltmek, tarım-sanayi entegrasyonunu sağlamak, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek, gıda güvenliğini artırmak, tarımsal pazarlama alt yapısını ve girişimcilik kapasitesini geliştirmenin amaçlandığı programlara, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı; bireyler, şirketler (Ltd, Kollektif, Anonim) ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar ile tarımsal amaçlı kooperatifler ve birliklerin başvurabildiği belirtildi. Toplantı soru - cevap ile sona erdi.

İHA tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryalmüdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER