banner51

Süt Analiz Desteklemeleri Ödenmeye Başlandı

banner65

Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin yapmış olduğu süt analiz çalışmaları kapsamında 10 baş ve üzeri saf ırk ineğe sahip üye işletmeler, saha personelleri tarafından ziyaret edildi.

Süt Analiz Desteklemeleri Ödenmeye Başlandı

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Birlik Başkanı Vet. Hekim Ergin Durgun; Personellerimiz tarafından hayvanlardan alınan süt numuneleri analiz laboratuvarına getirilip burada sütlerin protein, yağ ve somatik hücre değerlenin analizleri yapılmaktadır. Yapılan analizlerin sonuçları üyelerimizin üretmiş oldukları sütün kalitesi, hayvanların bakımı, beslenmesi, sağlığı ve ıslah çalışmaları hakkında bilgi vermektedir.

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapmış olduğumuz analizler sonucunda süt değerleri uygun olan hayvancılık işletmelerine destek verilmektedir. 2018 yılı için inek başına 150 TL. ve Türkiye genelinde yetiştiricilere 46 Milyon 181 bin 850 TL. ödenecektir. Ödenecek olan miktarın %11’ine denk gelen 4 Milyon 995 bin 450 TL. kısmı ise Birliğimiz bünyesinde buluna süt analiz laboratuvarında yapmış olduğumuz Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Kocaeli illerindeki yetiştiricilerimizin hayvanlarına ait analizler neticesinde hak edilmiştir. Birliğimize ait üyelerimizin hesabına ise 1 Milyon 643 bin 400 TL’dir.

Ödemelerin 22 Mart Cuma günü saat 18.00’dan itibaren üyelerimizin T.C. Kimlik numaralarına aynı anda Bakanlığımız tarafından yetiştiricilerin hesaplarına yatırılacaktır diyen Tekirdağ DSYB Başkanı Ergin Durgun; Birliğimiz bünyesinde bulunan süt analiz laboratuvarında yapmış olduğumuz “Islah Amaçlı Çiğ Süt Analiz” çalışmaları nedeniyle yetiştiricilerimiz hayvanlarının üretmiş oldukları sütlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Analiz sebebiyle Bakanlığımız tarafından destek almaya hak kazanıyorlar. Birlik olarak üyelerimize kazandırmaya devam edeceğiz, şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 16:20
İHA tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryalmüdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER