Tekirdağ DSYB Başkanın'dan USK'ye tepki!

Ulusal Süt Konseyi (USK) 10.04.2019 tarihinde toplanarak soğutulmuş çiğ sütün referans fiyatını 01.05.2019-31.12.2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 2,00 TL/lt. olarak belirledi.

Tekirdağ DSYB Başkanın'dan USK'ye tepki!

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun konu ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında; “8 ay süresince geçerli olacak sabit bir fiyat belirlenmiştir. Fakat şu an ki maliyetlerle bile bu çiğ süt fiyatına sürdürülebilir bir hayvancılık yapmak mümkün değilken 8 ay sonrasına kadar artacak maliyetler altında üreticilerimiz daha da ezilecektir.

Çiğ süt fiyatının belirlenmesi her kesim için sıkıntı olmaktadır. Bu gün için biz üreticiler maalesef üretmiş olduğumuz çiğ süt ve etin fiyatını maliyetlerimizi göz önünde bulundurarak kendimiz belirleyemiyoruz. Bu durumu kalıcı bir çözüme kavuşturmak gerekmektedir.  Bu da yem/süt ve yem/karkas et paritelerinin tüm sektör paydaşları tarafından kabul edilip, uygulanması ve devletimiz tarafından teminat altına alınması ile mümkün olacaktır. Ancak ürettiğimiz ürünler için devlet tarafından fiyat ve alım garantisi olursa üretimde istikrar olur, dedi.

Aksi halde tatmin etmeyen fiyatlar ve para kazanamamaları üreticilerin sektörden çekilmesine sebep olacaktır diyen Başkan Durgun, Yerli et ve süt üretimi azalacak, ihtiyacın karşılanması için daha fazla ithalat gerekecektir. Vatandaşlarımızda daha yüksek fiyatlarla gıda tüketmek zorunda kalacaktır. Ama bu durumda ithalattan dolayı parayı kazanan yabancı ülke üreticisi olacak. Bu da ülke kaynaklarımızın yurt dışına gitmesine sebep olacaktır, şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryal
müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır.
Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER