banner51

Trakya Üniversitesi’nde “Kriz döneminde editörlük ve yayıncılık” webinarı

banner65

TÜM DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN COVİD-19 SALGINININ AKADEMİ İÇERİSİNDEKİ ETKİSİNİN TARTIŞILDIĞI, AVRUPA BİLİM EDİTÖRLERİ BİRLİĞİ (EASE) TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN VE EASE YÖNETİM KURULU ÜYESİ, EASE TÜRKİYE ŞUBESİ BAŞKANI, TÜBİTAK ULAKBİM TR-DİZİN FEN BİLİMLERİ KOMİTESİ ÜYESİ VE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. CEM UZUN’UN MODERATÖRLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞEN “KRİZ DÖNEMİNDE EDİTÖRLÜK VE YAYINCILIK” WEBİNARI YOĞUN BİR İLGİ VE KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Trakya Üniversitesi’nde “Kriz döneminde editörlük ve yayıncılık” webinarı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının akademi içerisindeki etkisinin tartışıldığı, Avrupa Bilim Editörleri Birliği (EASE) tarafından organize edilen ve EASE Yönetim Kurulu Üyesi, EASE Türkiye Şubesi Başkanı, TÜBİTAK ULAKBİM TR-Dizin Fen Bilimleri Komitesi Üyesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun’un moderatörlüğünde gerçekleşen “Kriz Döneminde Editörlük ve Yayıncılık” webinarı yoğun bir ilgi ve katılımla gerçekleştirildi.

Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan ve birçok seçkin dergi editörünün yanı sıra TÜBİTAK ve TÜBA yetkililerinin de katıldığı seminerin moderatörlüğünü Prof. Dr. Cem Uzun üstlenirken Trakya Üniversitesinin öğretim üyeleri Balkan Medical Journal Baş Editörü Prof. Dr. Zafer Koçak, Editör Yardımcısı Prof. Dr. Okan Çalıyurt ve Trakya University Journal of Natural Sciences Baş Editörü Prof. Dr. Kadri Kıran da etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.

Pandemi süresince akademik camia, bilimsel yayıncılık ve editörlerin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerilerinin konuşulduğu webinara Türkiye’deki birçok saygın derginin editörlerinin yanı sıra tanınmış yayınevlerinin temsilcileri ile etik ve halk sağlığı uzmanları olmak üzere 317 kişi katıldı.

Trakya Üniversitesi’nin bilimsel yayıncılık alanında güçlü bir marka haline gelmek için yoğun bir şekilde çalıştığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Yayıncılık alanında, Türkiye’deki öncü üniversitelerden biri olma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Bir taraftan üniversitemiz bünyesinde yayımlanan 14 akademik dergimizin tamamının ulusal ve uluslararası indekslenen ve etki faktörü yüksek dergiler olması yönünde çalışmalar yürütürken, diğer taraftan bu alandaki bilgi birikimi ve tecrübemizi, böyle değerli etkinlikler sayesinde paydaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bu çabaya ortak olan tüm çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan ankette katılımcıların yüzde 97’sinin webinarı faydalı bulduğunu belirttiği, yaklaşık 3,5 saat süren webinara https://www.youtube.com/watch?v=VEO4tmbqLEQ&feature=youtu.be adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 14:05
İHA tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryalmüdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER