Çevreci Mutlu Kart Projesi Genişliyor

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan Çevreci Mutlu Kart projesi, kapsamı genişleyerek devam ediyor.

Çevreci Mutlu Kart Projesi Genişliyor

Çınarlı Mahallesi ile başlayan ve başarıyla devam eden projede, Hürriyet Mahallesi de kapsama alındı. Çevreci Mutlu Kart uygulaması, Hürriyet Mahallesi’nde 1 Şubat Cuma günü başlıyor. Bu tarihten itibaren, Pazartesi ve Cuma günleri belirlenen noktalarda bekleyen atık toplama araçlarına cam, metal, plastik ve kâğıt gibi geri dönüştürülebilir atıklar teslim edilebilecek. Araçlardaki personel, atıkların ölçüm işlemlerini yaparak çevreci mutlu kartlara puanları yükleyecek. Biriken puanlar ise anlaşmalı marketlerde ve Mutlukent çay bahçelerinde harcanabilecek.

Hürriyet Mahallesi’nde Çevreci Mutlu Kartlarla toplanan puanların anlaşmalı CEM Marketlerde harcanabileceği ifade edilirken, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Hürriyet Mahallesi’nde Çevreci Mutlu Kartların dağıtımına başladı.

“ADIM ADIM TÜM MAHALLELERE YAYILACAK”

“Çöpünü Doya Doya Harca Süleymanpaşa” sloganıyla duyurulan projenin adım adım tüm mahallelere yayılacağını ifade eden Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak, ekonomiye katkı sağlamak için yeni bir çevre projesine başladık.

Çöplerimizin içindeki geri dönüşebilecek malzemeleri ayrı biriktirerek ülke ve aile bütçesine katkı sağlayabileceğimiz bu proje ile hem doğa hem de biz kazanıyoruz. Başka bir deyişle çöpe atmadığımız kâğıt, plastik, metal, cam gibi ambalaj atıkları ekmeğe, süte, peynire ya da çocuklarımız için çikolataya dönüşecek. Projeye pilot bölge olarak Çınarlı Mahallesi’nde başladık. Çınarlı Mahallesi’nde belirli günlerde geri dönüşümlü atık toplama araçlarımız ilan edilen noktalarda bu atıkları topluyor. İkinci adım olarak Hürriyet Mahallesi’ni proje kapsamına dâhil ettik. Artık Hürriyet Mahallesi’nde oturan vatandaşlarımız da çöplerini doya doya harcayabilecekler. Tüm mahallelerimizi adım adım projeye katarak devam edeceğiz,” diye konuştu.

ÇEVRECİ MURLU KART PROJESİ NEDİR?

Çevreci Mutlu Kart projesi, geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılmasını ve atıklarını belirtilen yerlere teslim edenlerin Çevreci Mutlu Kart ile puan kazanarak anlaşmalı noktalarda alışveriş yapabilmelerini sağlayan bir sistemi içeriyor. Her evin hanımının adına düzenlenen ve tamamen ücretsiz olarak Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri tarafından adreslere teslim edilen Çevreci Mutlu Kartlar sayesinde evinde atıklarını ayrıştırarak geri dönüştüren aileler, kazandıkları puanlarla anlaşmalı marketlerden ve Mutlukent çay bahçelerinden alışveriş yapabiliyorlar. Her bir geri dönüştürülebilir atık, kilogram üzerinden farklı puanlar kazandırırken, 100 Mutlu Puan 1 Türk Lirası olarak harcanabiliyor.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen haberler, bu bölümde TrakyaManset.com editörlerinin hiçbir editoryal
müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır.
Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER